Jak stworzyć kompozycję z krzewów kwitnących w małym ogrodzie? 

Aranżacja małego ogrodu to zawsze wyzwanie. Dysponując ograniczoną przestrzenią, nie na wszystkie gatunki roślin możemy sobie pozwolić, a rozłożyste krzewy i drzewa mogą znacząco ograniczyć i tak nie za duży ogród. Jak sprawić, by w małym ogrodzie stworzyć kompozycję z kwitnących krzewów? Dobre rozplanowanie nasadzeń i dobór odpowiednich roślin, sprawi, że niekoniecznie będziemy musieli ograniczyć się jedynie do miniaturowych odmian.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Mając mały ogród, musimy do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń i jego płaszczyzny, zarówno poziome, jak i — pionowe. Mając do dyspozycji architekturę ogrodową, płot, słupy czy altanę posadźmy przy nich kwitnące krzewy pnące, które nie tylko zapewnią nam zieloną, ozdobną ścianę, ale również odsłonią od wiatru i zapewnią prywatność. Dobierając krzewy do ogrodu, musimy również brać pod uwagę, że z upływem czasu, nawet mimo regularnego przycinania, rozrosną się one na boki, należy to więc uwzględnić szczególnie sadząc je blisko przejść i ścieżek.

Wiele osób mając mały ogród, myśli, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybór roślin miniaturowych oraz tych, które nie osiągają dużych rozmiarów. Tymczasem sadząc jedynie niskie krzewy, przytłoczymy i tak ograniczoną przestrzeń. Najlepszym wyborem do małego ogrodu będą drzewa i krzewy o kolumnowym pokroju, smukłe, które w ograniczony sposób rozrastają się na boki. Z krzewów kwitnących powinniśmy zwrócić uwagę na berberysy, które występują w kilku odmianach i które możemy dowolnie kształtować przez cięcie, niskie tawuły japońskie czy kaliny, występujące jako krzewy, jak i na pniu w formie niskich drzewek.

Piękne, cieszące oko kwiaty zapewnią nam kolumnowe odmiany budlei Dawida czy egzotyczny kuflik cytrynowy. Wybierając krzewy, pamiętajmy jednak by dostosować je także do naszych warunków glebowych oraz nasłonecznienia.

Jak stworzyć kompozycję z krzewów kwitnących w małym ogrodzie?  

Jak optycznie powiększyć mały ogród.

Tworząc kompozycję z kwitnących krzewów, nie zapominajmy o pomocnej perspektywie optycznej. Dzięki kilku trikom kompozycyjnym powiększymy wizualnie nasz ogródek. Sadząc krzewy kwitnące zwróćmy uwagę na kolor ich kwiatów — chłodne odcienie optycznie oddalają przestrzeń, a ciepłe zbliżają, dlatego sadząc krzewy o fioletowych i niebieskich kwiatach na obrzeżach, a czerwone, pomarańczowe i żółte przy ścieżkach optycznie zwiększymy głębie. Ta sama zasada dotyczy kształtu liści — te o dużych, zwracających uwagę posadźmy bliżej domu, a pierzaste, drobne w tle.

Wizualnie przestrzeń zwiększy też tworzenie w ogrodzie ścieżek i zakamarków. Barwny, pachnący żywopłot prowadzący w głąb ogrodu zachwyci każdego odwiedzającego nasz ogród.

Ciekawym rozwiązaniem dla posiadaczy małych ogrodów jest stworzenie ogrodu różanego z róż parkowych długo kwitnących, które występują w wielu odmianach barwnych oraz wielkościach. Szeroki wybór pozwoli nam nie tylko wybrać odmiany, by stworzyć barwne kompozycje z kwitnących krzewów, ale także te, które świetnie sprawdzą się jako pnącza na podpory i elementy architektury ogrodowej, jak i odmiany, z których uformujemy barwne żywopłoty.