Płytki do salonu – czy to dobry wybór?

Płytki to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych podłóg. W większości domów spotkać je można w przedpokoju, kuchni i łazience. W niektórych płytki pojawiają się jednak także w salonie, a nawet w sypialni. Nadal pozostaje to jednak wybór, który może wzbudzać pewne wątpliwości. Mimo tego, że płytki oferują wysoką wytrzymałość, nadal pozostają bowiem dużo bardziej surowym, twardym oraz mniej naturalnie prezentującym się materiałem niż chociażby naturalne drewno czy panele. Czy warto więc wybrać płytki do salonu?

Płytki w salonie. Doskonała alternatywa dla paneli i parkietu?

Płytki podłogowe słyną ze swojej wysokiej wytrzymałości, odporności na zarysowania i trwałości. Jeśli dodamy do tego fakt, że występują w bardzo szerokim wyborze wzorów i kolorów, otrzymamy jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów wykończeniowych na podłogi, jaki tylko może istnieć. W związku z tym, możemy śmiało powiedzieć, że płytki mają szansę sprawdzić się w każdym pomieszczeniu w naszym domu, w tym także w salonie.

Płytki do salonu są wybierane przez coraz więcej osób. Okazuje się bowiem, że mogą być świetną alternatywą dla klasycznych połóg drewnianych oraz ich ekonomicznego odpowiednika – paneli. Największą zaletą płytek, którą zdecydowanie górują nad drewnem, jest ich ponadprzeciętna wytrzymałość. Salon to miejsce, w którym toczy się większa część naszej codzienności, odbywają się tu rodzinne spotkania, dzieci bawią się, a często także spożywa się posiłki. Wszystkie te przyjemne czynności mogą okazać się jednak niebezpieczne dla naszych podłóg, które z czasem będą ulegały stopniowemu niszczeniu.

Tego problemu nie ma w przypadku płytek, które są odporne na zarysowania, wysokie temperatury, a także pomysły najmłodszych. Płytki do salonu będą szczególnie dobrym wyborem, jeśli w naszym pomieszczeniu znajduje się kominek, jest ono połączone z jadalnią, a także prowadzi z niego bezpośrednie wyjście do ogrodu.

Płytki do salonu – czy to dobry wybór?

Na co zwrócić uwagę wybierając płytki do salonu?

Jak widać, płytki mają szansę świetnie sprawdzić się w salonie. To, czy będziemy zadowoleni z ich wyboru, w dużej mierze zależy jednak od parametrów użytkowych produktu, na który postawimy. Wybierając płytki do salonu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich klasę ścieralności. Oznaczona jest ona skrótem PEI i posiada skalę od 1 do 5, gdzie 1 jest najniższą wartością, a 5 najwyższą. W salonie świetnie sprawdzą się płytki PEI 3, które posiadają dobrą wytrzymałość na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Ważną kwestią jest także wykończenie płytek. Jeśli zależy nam na łatwym utrzymaniu podłogi w salonie w czystości, wybierajmy płytki o matowym wykończeniu. Na ich powierzchni zabrudzenia będą zdecydowanie mniej widoczne niż na płytkach w połysku. Także drobne wzory sprawią, że podłoga będzie wymagała rzadszego mycia niż w przypadku płytek w jednolitym kolorze.

Dodatkową kwestią jest współpraca z ogrzewaniem podłogowym – ceramiczne płytki do salonu są świetnym wyborem do domów, w których zastosowano to nowoczesne rozwiązanie, gdyż świetnie przewodzą ciepło, zapewniając uczucie przyjemnego ciepła. W lecie, kiedy ogrzewanie jest wyłączone, dają natomiast chłód, chroniąc wnętrza przed przegrzaniem.