Uważność – ważny aspekt rozwoju osobistego

Wiele osób planujących wstąpić na ścieżkę rozwoju osobistego, szuka indywidualnych rozwiązań i na własną rękę stara się znaleźć najlepszy sposób na siebie. Dzięki temu zdobywają własne doświadczenia, ale nierzadko popełniają błędy, przed którymi trudno się uchronić. Trener personalny, a także kursy rozwoju osobistego pomagają w efektywnym rozwoju osobistym. Warsztaty często odbywają się w systemie online, są więc wygodną formą nieangażującą tak wiele czasu i środków, jak spotkania wyjazdowe na żywo. Trzeba przyznać, że samodzielne dochodzenie do celu sprawia więcej satysfakcji i pozwala na znajdowanie nietypowych rozwiązań.

Mindfulness – świetny sposób na samodzielną pracę nad rozwojem

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest mindfulness w praktyce. Inaczej mówiąc, jest to uważność, przytomność, a także bycie w chwili obecnej tu i teraz z pełną uwagą, natomiast bez osądzania, czy oceny. Mindfulness to metoda na unikniecie dualizmu i dzielenia wszystkiego na czarne-białe, dobro i zło.

Uważność pozwala na objęcie pełnią świadomości wszystkiego, co wydarza się w koło: zauważenie każdej przelotnej myśli i odczucie pojawiającej się emocji. To świetny sposób na oglądanie codzienności ze świeżym umysłem, który daje więcej satysfakcji z życia.  

Uważność – ważny aspekt rozwoju osobistego

Bycie w stanie obserwatora tu i teraz

Bycie w stanie tu i teraz, w roli uważnego obserwatora, przynosi wiele korzyści. Znacznie łatwiej wpaść zachwyt nad drobnymi rzeczami, jeżeli posiadamy w sobie uważność. Kształt chmur, śpiew ptaków, płatek śniegu – wszystko, co otacza człowieka, może przynieść radość z życia. Wystarczy zamknąć na chwilę oczy,  zwrócić uwagę na swój oddech i poczuć siebie. Dzięki uważności ten moment przestanie być zwykłą chwilą, podobną milionowi innych, zagubionych w pędzie czasu. Różnica polega na tym, że dzięki uważności przeżywa się wszystko bardziej świadomie. Każdy, kto chce osiągnąć rozwój osobisty, pragnie rozwinąć swoją świadomość. Mindfulness, czyli uważność pomaga wznieść się na wyższy poziom i łatwiej osiągnąć zamierzone cele.